Сургуч це суміш із твердих смол та різноманітних наповнювачів, яка легко плавиться. Припускають, що природні смоли для герметизації та запечатування почали використовувати в Індії. У Стародавньому Римі та Греції також використовували відбитки для табличок, на яких писали замість паперу.

У Середньовіччі сургуч завезли до Європи та його почали активно використовувати для цінних паперів та пошти. Пізніше сургуч почали використовувати для герметизації ємностей в аптеках та виноробстві. Сургуч гарантував відсутність контакту з повітрям та відкривання пляшки.

Сьогодні сургуч використовують у декоративних цілях і для того, щоб надати автентичності. Розберімось який буває сургуч, як вибрати якісний і як зробити чіткий сургучний відбиток.

Який буває сургуч

Сургуч може відрізнятися за складом та призначенням. Тут розглянемо декоративний сургуч та його види.

За формою сургуч буває:

 • кусковий сургуч;

 • з ґнотом;

 • у формі таблеток чи гранул;

 • у вигляді стрижня для клейового пістолета.

Залежно від того, якої форми випуску сургуч залежить, як його використовувати.

Кусковий сургуч

Як правило, коштує дешевше. Продається великими не однаковими шматками. Твердий і ламкий на відміну від декоративного сургучу. Перед використанням його потрібно подрібнити на менші шматки, щоб він плавився рівномірно.

Сургуч з ґнотом

Сургуч у форматі свічки найзручніший у використанні. Щоб зробити декоративний відбиток, не потрібні додаткові аксесуари, але знадобиться акуратність. Сургучної свічки одного кольору вистачає на 10-15 відбитків, залежить від діаметра печатки.

Сургуч у таблетках

Воскові кубики, квіточки чи крапельки – найпопулярніший формат сургучу. Такий формат має ряд переваг:

 • легко отримати градієнт та переходи кольору;

 • на довго вистачає;

 • велика палітра кольорів.

Через дрібніші частинки такий сургуч плавиться швидше і потрібно діяти швидко і стежити, щоб він не закипів.

 

З чого робиться сургуч

Традиційно сургуч виготовляється з природних або синтетичних смол, олій, що розчиняють смоли, різних добавок, що регулюють еластичність та барвників.

Співвідношення речовин може змінюватись залежно від кольору та призначення сургучу. Якість залежить від того, скільки натуральних смол у складі та чи дотримані всі пропорції.

Якісний сургуч має бути:

 • з однорідною глянсовою поверхнею;

 • легко і без грудок плавиться;

 • без різкого запаху;

 • швидко застигає;

 • дає чіткий відбиток.

Сургуч представлений в інтернет-магазині BuJoBox завжди найкращої якості, пройшов перевірку нами та отримав хороші відгуки від наших клієнтів.

 

Сургуч: температура плавлення та застигання

Залежно від смол, які використовуються у складі, сургуч починає розплавлятися при температурі 60 °C (для натуральних смол) і до 140 °C (для синтетичних). І швидко застигає за меншої температури. Період застигання від кількох секунд до кількох хвилин.

Якщо в тебе виникло питання: чому сургуч не застигає, наприклад, за кімнатної температури, швидше за все сургуч низької якості та містить більше добавок, які не твердіють під час остигання.

Як правильно користуватися сургучем

Процес створення сургучного відбитка може трохи відрізнятися для різних видів сургучу.

Інструкція зі створення відбитка за допомогою сургучу в таблетках:

 1. Підготуй робоче місце. Щоб краплі сургучу не потрапили на стіл, краще його застелити папером або килимком. Прибрати легкозаймисті матеріали якомога далі від свічки.

 2. Запалюємо свічку. Підійде будь-яка, зручніша невисока чайна свічка. Для безпеки також можна використовувати металеву підставку.

 3. У ложку кладемо 3-5 таблеток сургучу і підігріваємо, поки шматочки повністю не розплавляться. Можна використовувати кубики одного або різних кольорів. Найзручніше використовувати спеціальну ложку, вона глибока і з носиком. Але підійде і будь-яка металева ложка, головне, щоб ручка не розжарювалася. Сургуч у ложці можна акуратно перемішати зубочисткою та отримати цікаві переходи кольорів.

 4. Виливаємо сургуч на поверхню: папір, листівку, конверт тощо. І ставимо зверху печатку трохи притискаючи.

 5. Чекаємо приблизно 1 хв, щоб сургуч застиг і обережно знімаємо печатку.

 6. За бажанням готовий відбиток можна декорувати металізованим маркером. Підходить спеціальний маркер для сургучу. Маркери на водній основі "скочуються" на поверхні.

В результаті повинен вийти чіткий відбиток, досить твердий і не ламкий.

Сургуч добре зчіпляється з різними поверхнями, тому легко видалити його не пошкодивши основи або відтиск не вийде.

Як почистити ложку після сургучу

Через те, що у сургучу хороша адгезія з поверхнею, є два варіанти, як очистити інструменти після роботи:

 1. Поки ложка гаряча і залишки сургучу в рідкому стані, можна взяти суху паперову серветку й обережно витерти залишки, не торкаючись поверхні руками, ложка може бути досить гаряча.

 2. Після застигання залишків на ложці можна відмити ложку під гарячою водою, використовуючи губку із жорстким покриттям.

У будь-якому випадку прибрати сургуч значно легше в нагрітому стані.

 

Як правильно розтопити сургуч з ґнотом

Для роботи із сургучем у форматі свічки не потрібно ложки або підставки зі свічок. Достатньо:

 • підпалити гніт і почекати поки матеріал почне плавитися;

 • нахилити над поверхнею, де планується відбиток та накапати потрібну кількість сургучу на поверхню;

 • згасити гніт і прибрати свічку. Краще підготувати підставку заздалегідь, розм'якшений сургуч може забруднити поверхню.

 • притулити печатку та почекати поки сургуч затвердіє. Обережно зняти печатку.

Такий спосіб досить зручний та швидкий. Сургуч з ґнотом буває найрізноманітніших відтінків, з перламутровим ефектом або металік. Але діяти потрібно досить швидко, доки сургуч не затвердів. Щоб змішати кольори, доведеться підпалити кілька свічок і капати на поверхню сургучем одночасно, що не так легко, як у випадку з різнокольоровими кубиками.

Де використовувати сургучний декор

Сургучні відбитки прикрасять упаковку ручної роботи, листівки, листи, тематичні запрошення, пам'ятний альбом або щоденник.

Як правильно сургучем запечатати конверт? Щоб запечатати конверт, підготуй його заздалегідь. Інструкцію, як розтопити сургуч, знайдеш вище. Слідкуй за тим, щоб розплавлений сургуч потрапив рівномірно на сам конверт і частину, яка заклеюється. Так конверт не вдасться розкрити, не пошкодивши відбиток.

Якщо хочеться зробити гарні патьоки, візьми трохи більше сургучу ніж потрібно, можна також покапати сургуч на конверт окрім самої печатки.

Сургуч у магазині BuJoBox

У нашому інтернет-магазині знайдеш декоративний сургуч у таблетках та з ґнотом. В наявності набори з однотонним кольоровим та прозорим сургучем, а також міксом кольором. А також великий вибір печаток та аксесуарів для комфортної роботи.

Замовити сургуч