Відчуття часу людиною дуже суб'єктивне. Коли ми складаємо плани, часто припускаємося помилки — не реалістично закладаємо час, потрібний на виконання завдання. Складаємо план для ідеальних умов без додаткового часу на форс-мажор. Результатом такого планування може бути розчарування: я нічого не встигаю, планування не працює.


Для чого потрібна оцінка часу

Щоб виправити цю ситуацію, найнадійніший спосіб — фіксувати реальний час витрачений на завдання. З самого початку фіксувати всі свої дії буде досить складно і вимагатиме більше часу. Але через певний час ти зможеш набагато точніше оцінювати свої можливості та прогнозувати непередбачені ситуації. А аналіз результатів швидше за все багато в чому тебе здивує.
У чому перевага такого підходу:
✅ планування стає більш реалістичним;
✅ виявляються непомітні "пожирачі" часу;
✅ легше відмовлятися від додаткових завдань та прохань;
✅ зникає почуття розгубленості та невдоволення.
Коли з'явиться розуміння, які “невидимі” завдання забирають багато часу, а плани стануть більш реалістичними, ти зможеш змістити фокус на відстеження задач точково.

Мета техніки Хронометраж

Щоб техніка принесла бажаний результат, важливо розуміти, для чого тобі це потрібно. Якщо ти гнатимешся за продуктивністю, жертвуватимеш сном і відпочинком, більше шансів, що все закінчиться вигорянням. Пропоную використати техніку для досягнення конкретної мети чи відстеження свого стану.


Найпростіші приклади використання у Bullet Journal:

  1. Відстеження сну. Якщо ти часто погано почуваєшся або падає продуктивність, корисно простежити кількість годин сну і час, коли ти засинаєш і прокидаєшся. Зараз багато гаджетів дозволяють отримати ці дані, тобі залишиться просто звести все до однієї таблиці або списку для аналізу. Якщо ти не користуєшся смартгодинником або фітнес-трекером, можна записувати в блокнот приблизний час засинання та пробудження.
  2. Трекер читання. Найчастіше у трекері фіксують кількість прочитаних сторінок. Але за умов зайнятості, коли хочеться виробити звичку хоча б 10 хвилин присвятити читанню, можна фіксувати час. Крім того, якщо фіксувати, чим ти займаєшся протягом дня. Легко відстежити, куди “витікає” час та ресурс. І знайти місце у графіку для улюбленого заняття.
  3. Час для конкретного проєкту. Це може бути хобі, яке наповнює тебе. Заняття, яке тобі допоможе просунутися до мети. Записуй, скільки часу витрачено сьогодні на роботу над цим проєктом — ти зможеш побачити ефективність маленьких кроків. І оцінити витрати за часом на тиждень/місяць.

З чого почати

Коли з метою та перевагами такого підходу визначились, перейдемо до конкретних кроків. Як зробити процес більш ефективним та зрозумілим.

Вибери формат

Можна писати час в електронній таблиці, нотатках, блокноті — як тобі зручно. Головне, щоб це не вимагало багато часу і була можливість записати відразу ж не відкладаючи на потім.
У Буджо фіксувати час можна у вигляді:

  • таблиці;
  • списку завдань;
  • календаря;
  • графіка.

У щоденнику круто те, що твій блокнот – твої правила, ти можеш оформити так, як тобі подобається. Можна додати елемент творчості, розфарбувати різними кольорами або оформити малюнком.

Відстежуємо потрібне

Відстежувати абсолютно кожне завдання чи частково фіксувати час залежить від твоїх цілей. Якщо тобі потрібно налагодити планування та побачити реальну картинку: куди я витрачаю свій час. Тоді хоча б 2 тижні краще записувати витрачений час на КОЖНЕ завдання.
Якщо мета просунутися у конкретній сфері, відстежити стан чи впровадити нову звичку, фіксуй лише те, що важливо саме зараз.
Записувати час можна за фактом виконання завдання або використовувати нагадування/будильники методом Помодоро. Перед початком завдання встанови будильник на певний час на 40 - 60 хвилин. І відклади завдання, коли почуєш сигнал.

Аналіз

Найважливіша частина техніки відстеження часу. Скільки часу я витрачаю на це завдання? Як його виконати із меншими витратами часу? Чи можна оптимізувати процес? Скільки в середньому я сплю? Як це впливає на мене та мою продуктивність?
Коли ти знайдеш відповіді на ці запитання, то зможеш скоригувати плани на наступний період. Враховувати у планах непомітні завдання, які забирають на себе час. І головне — самостійно обирати вектор руху та контролювати обставини, а не навпаки.

Використовувати техніку хронометражу чи ні у своєму планері вирішувати тобі.
💡 Порада: прислухайся до себе та спостерігай, що працює саме для тебе. Якщо тебе дратують будильники та жорсткий таймінг, продуктивність може лише погіршиться.

Пам'ятай, що планування має допомагати покращити твоє життя і бути в задоволення. За це ми любимо Bullet Journal 😉 Якщо життя перетворюється на гонку, щоб проставити умовні галочки у планері, варто переглянути підходи до планування.

Обрати письмове приладдя для планування