Читацький щоденник — це записник вражень для любителів книг. У кожного книголюба він може бути різним за наповненням та формою, головне, щоб він виконував головну функцію. Допомагав швидко відтворити суть книги, емоції та враження від неї.
Порада: не перетворюй щоденник на рутину. Дуже багато читачів не ведуть читацький щоденник, бо мають негативний досвід примусу ще зі школи. Щоденник читача добре вести регулярно, але не тому, що треба, а тому, що хочеться.
А для того, щоб надихнутися і не закинути заповнювати щоденник через тиждень, спробуй додати трішки фантазії та творчості та не обмежуй себе чіткими правилами.
Як вести читацький щоденник
Як вести свій щоденник залежить лише від твоїх побажань😉 А ми поділимось деякими ідеями.
Для початку тобі знадобиться чистий якісний блокнот або готовий друкований читацький щоденник для заповнення.
З інструментів можна використовувати гелеву чи кулькову ручку, лінер, маркери або брашпени, прикрасити сторінки за бажанням можна також скотчами або наліпками.
Ідеї для оформлення читацького щоденника
Окрім звичних опису книги, автора, сюжету, пропонуємо спробувати додати візуальних елементів. Наприклад, такі сторінки:
📌 Титульна сторінка. Тут може бути підпис кому належать, тематичний колаж, період, коли ведеться щоденник. Або мотиваційна фраза, цитата з книги, що буде надихати на читання та ведення щоденника.
📌 Зміст або індекс. Ця сторінка допоможе тобі швидко знайти те, що шукаєш, коли будеш повертатись до щоденника та спростить користування.
📌Книжкові плани на рік чи інший проміжок часу. Можна оформити у форматі списку, таблиці, малюнків з книгами. Зважай на свій темп читання. Не варто планувати 100 книг на рік, якщо ти читаєш одну книгу в місяць. Головне не кількість, а читання в задоволення!
📌Книжкова полиця з зображенням корінців книг. Після прочитання книги можна вписати назву на корінці або розмалювати книгу. Цей маленький ритуал додасть цікавості та допоможе відслідковувати прогрес в читанні.
📌Розгортки на кожен місяць. Аналогічно відмічати, що плануєш прочитати можна в розрізі місяця і робити красиві розвороти на місяць з книжковими планами.
📌Враження, рейтинг, оцінки, дати, примітки. Можна писати в вільному форматі. На мій погляд, найзручніше оформлювати списком або таблицею. Так легко структурувати все написане і легко знайти. Візуальні конспекти, асоціації найкраще сприяють запам'ятовуванню.
📌Must read. Список книг, які плануєш прочитати пізніше або чекаєш виходу книги. Як тільки почуєш цікаву рекомендацію чи інформацію про вихід нової книги — записуй її сюди. В тебе завжди буде перелік, що почитати.
📌Цитати. За бажанням окрему сторінку чи розділ можна відвести на цитати, які тобі відгукуються. Цитати краще вказувати з посиланням на книгу та автора.
📌Трекер читання. Трекер, що допомагає відслідковувати кількість прочитаних сторінок можна використовувати як в особистому планувальнику, щоденнику Bullet Journal так і додати до читацького щоденника.
📌Інсайти. Або іншими словами: що я беру для себе з книги? Для нон-фікшн літератури особливо актуально виділити основні думки, поради та втілити їх в життя. Можна одразу писати конкретні кроки, як застосувати на практиці прочитане. Для художньої літератури можна описувати свої емоції, думки щодо літературного героя чи настрій, який викликає книга.
Цей перелік не обов’язковий до виконання. Ти можеш оформлювати так, як подобається саме тобі та доповнювати власними колекціями.
Придбати товари для оформлення читацького щоденника
Навіщо потрібен читацький щоденник
Щоденник це концентрат всього прочитаного. Якщо ти захочеш повернутись до якоїсь книги, ти легко відтвориш в пам’яті все прочитане, враження та висновки винесені з кожного твору. Окрім цього, є ще й не очевидні переваги ведення щоденника:
- краще запам’ятовування інформації;
- відділення головного від другорядного;
- покращується навичка лаконічно формулювати суть.
Книголюби, які дуже багато читають також зможуть структурувати всі отримані знання. Під рукою завжди буде список рекомендацій для друзів, список побажань на майбутнє та враження для дискусій та обговорень.
Про які книги писати в читацький щоденник
На відміну від шкільного читацького щоденника, який заповнюють за обов'язковим списком літератури, варіант, який ми пропонуємо — не зобов’язує ні до чого.
Якщо книга викликає емоції, хороші чи погані, ти хочеш поділитись цим чи зафіксувати враження – сміливо пиши в щоденник. Якщо книга “не заходить” не відгукується, ти можеш не лише не писати про неї, книги можна не дочитувати. Не витрачай часу на книги не варті твоєї уваги. Краще візьми щось новеньке, або те, що давно хочеш прочитати.
Чи ділити книги за жанрами теж залежить тільки від того, як тобі буде зручніше. Можна розділити записи на категорії залежно від жанру книги, або писати всі книги підряд з помітками чи навіть робити окремі щоденники для різних задач.
Читацький щоденник: де придбати
Якщо ти любиш читати, але немає часу чи бажання робити оформлення ми пропонуємо альтернативу, що поєднує естетику та мінімум твоїх зусиль. Буджобокс вже подбав про твій час та комфорт. У нас знайдеш зручний готовий щоденник зі структурою та розділами, тобі залишиться лише записати свої думки! За бажанням ти також зможеш прикрасити сторінки на власний смак.